Првата тркачка кола изработена од коноп

Коноп и моторни трки. Тркачкиот тим наречен Ромео Ферарис во Италија направи модел на електричен тркачки автомобил со влакна од коноп во телото. (внатрешноста) Giulia ETCR (вака е наречен моделот) содржи ткаенина MJ 404/100, попозната како турски сатен коноп, во делови од неговата структура.

Romeo Ferraris соработуваше со италијанските компании Fibertech Group, Bercella, Linificio и Canapificio Nazionale за производство на новиот модел.

Автомобилот беше претставен на Pure ETCR, тркачки натпревар со модифицирани автомобили. Растителните влакна се повеќе се користат во автомобилската индустрија, благодарение на нивната издржливост поврзана со одличните вредности на тежина, еластичност и отпорност, супериорни во однос на фиберглас и споредливи со оние од јаглеродот кој во последните четириесет години стана стандарден материјал во светот на трките.

Во едно соопштение за печатот, Микела Черути, директор на тимот на Ромео Ферарис, рече: „Употребата на влакна од коноп за одредени компоненти на каросеријата ја покажува, од една страна, нашата постојана потрага по подобрувања и иновации за проектот. Giulia ETCR, а од друга страна, желбата да се понуди конкретен придонес за еко-одржливост, област во која мотоспортот игра важна улога.”

Автомобилот со кој Жан-Карл Верне го освои трофејот WTCR во 2020 година со RomeoFerraris беше изложен во седиштето во Опера, во саботата на 13 ноември, Romeo Ferraris ги отвори вратите и благодарение на првото „Romeo Ferraris Experience“ кое беше присутно, компанијата беше во можност да состави избрана листа на клиенти и медиуми. Тие имаа можност да ги ценат активностите на компанијата со неколку модели на автомобили и да пробаат таму. Внатре во работилницата беше поставено бифе со многу квалитетна храна и пијалоци за да уживаaт во изложбата. Настанот претставуваше можност да се открие Caterham Seven 170, новиот почетен модел на британската марка чиј увозник и официјален дилер во Италија е Romeo Ferraris. Специјален гостин беше Оливие Жуан, директорот на Катерхам за Западна Европа, кој го лансираше Ромео Ферарис како овластен дилер за Италија на препознатливата британска марка, една година по купувањето на Borghi Automobili.

Seven 170, кој тежи само 440 килограми, се одликува со својот 3-цилиндричен Suzuki мотор од 666, од мотоциклистичко потекло. Идните клиенти имаа привилегија да седнат зад воланот и да го откријат неговиот одличен потенцијал на посветена рута. За тест возења беа понудени и помоќните Seven 485 и 485 CRS. Искуството на Romeo Ferraris беше збогатено и со моделите Plus Four и Plus Six од Morgan Motors, уште еден историски британски производител чиј Romeo Ferraris е единствениот ексклузивен дилер во Италија.

За да ја покаже својата посветеност на мотоспортот, Ромео Ферарис во работилница изложи пример на Alfa Romeo Giuilette Veloce TCR, кој беше нареден во 2020 година на светските првенства FIA WTCR и го освои трофејот WTCR. Оваа година Guilia ETCR влезе во инаугуративната сезона на трки PURE ETCR и целосно новата серија на целосно електрични туринг автомобили победи на рундата во Копенхаген и се пласираше на второто место меѓу производителите.