Category

Вести

Biel Engineering го презентира Cannabis Expo 2023 во Скопје

Biel Engineering го презентира нивниот втор по ред Cannabis Expo во Скопје на 03 април 2023. Многу компании ќе се претстават, ќе има говорници, како и претставување на машини. Распоредот е следен:

Твитер дозволува реклами за канабис

Твитер стана првата социјална мрежа која им дозволува на бизнисите со канабис да ги рекламираат своите брендови и стоки во САД.

Во Њујорк оворена прва легална продавница за рекреативна марихуана

Првата легална продавница за рекреативна марихуана во Њујорк беше отворена во четвртокот во срцето на Менхетен, во Ист Вилиџ.

Зошто им го давам канабисот на моите пациенти?

Добар ден. Моето име е Влатко Пеливанов, јас ќе бидам вашиот анестезиолог. Во малата канцеларија каде што ги сретнуваме пациентите што треба да имаат одредена оперативна процедура седеше 64 години возрасен господин. Процедурата е мала...

Мериленд и Мисури ја легализираа марихуаната во рекреативни цели

Во американските сојузни држави Арканзас, Мериленд, Мисури, Северна и Јужна Дакота, освен конгресните избори, се одржаа и референдуми за легализација на марихуаната во рекреативни цели.

Европа треба да го следи примерот на Малта на реформите за канабисот

Боничи, поранешен министер за правда, а сега министер за еднаквост, истражување и иновации на Малта, изјави за Еуроњуз дека новиот закон, усвоен од парламентот на Малта во декември 2021 година, им дозволи на рекреативците поседување...

Пет американски држави ќе гласаат за легализација на марихуаната во ноември

Среднорочните избори во САД им даваат можност на Американците да ја преуредуваат политичката структура на Конгресот на САД во Сенатот и во Претставничкиот дом на секои две години. На 8 ноември, меѓу сите опции за...

ДПА: Германската Влада го отвoри патот кон легализација на марихуаната, нема казни за купување и поседувањето до 30 грама канабис

Германската влада планира да ја легализира продажбата и консумацијата на канабис, а според плановите претставени денеска во Берлин треба да се дозволи количина до 30 грама. „Во иднина на возрасните ќе им биде дозволено да...

Германија планира да легализира купување марихуана до 20 грама

Предлогот на германската влада планира да им дозволи на возрасните граѓани да купат и поседуваат 20 грама канабис за лична употреба како дел од планот за легализација на марихуаната.

Филип Достовски: „Маслото од канабис ја подобрува состојбата на болните од канцер и лечи“

Од Зелена алтернатива упорни – маслото од канабис ја подобрува состојбата на болните од канцер и лечи. Филип Достовски сведочи за стотици луѓе кои со помош на канабисот се избориле со оваа опасна болест. Кои...
1 2 3 4 8