Амстердам со квиз ќе ги брка непосакуваните туристи

Со текот на годините, Амстердам се обидуваше на различни начини да го запре непријатниот туризам, од кампањата „остани настрана“ за да ги одврати британските туристи, забрана за пушење канабис во јавност во центарот на градот и затворање на баровите во 2 часот наутро.

Сега се одлучи за нов пристап, користејќи онлајн квиз кој има за цел да ги отфрли оние кои сакаат да го посетат историскиот град за нешто помалку од неговите лалиња и вафли.

„Дали би сакале да купите кокаин?“ гласи едно прашање на квизот „Амстердамски правила“, додека друго прашува: „Дали би сакале да го истражите градот со пијалок или џоинт во раката?“

Интерактивната кампања на општината, која започна минатиот месец и наскоро ќе биде достапна на италијански, француски, шпански и холандски, има за цел да покаже дека многу од работите што туристите ги поврзуваат со Амстердам се всушност спротивно на правилата, пренесува Гардијан.

Иако е очаен за приходите од туристички даноци, холандскиот главен град се бори со враќањето на туризмот по пандемијата, вклучително и непожелните гости кои повраќаат на патот, трчаат врескајќи низ улиците и уринираат во јавноста. И покрај напорите на градот да ги одвратат, посетителите во Амстердам преку ноќ се зголемија за 21% минатата година, на 9 милиони.

Софијан Мбарки, заменик-градоначалникот на Амстердам, на состанокот на советот во средата рече дека квизот е нова верзија на многу критикуваната кампања за одвраќање. „Ние ги правиме работите малку поинаку“, рече тој.

Тој додаде: „Веб-страницата треба да ги разоткрие плановите што туристите ги имаат за правење во Амстердам, на пример, со прашања како: „Кои познати холандски производи би сакале да ги пробате? Кокаин?“

Квизот го чини градот најмалку 165.000 евра, делумно финансиран од националното Министерство за правда, и има за цел да ги расипе плановите на учесниците пред да ги резервираат своите летови. Секој што ќе кликне на доволно опции за кршење правила добива одговор: „Штета… Имајќи ги предвид вашите преференции, Амстердам можеби нема да ви ги понуди искуствата што ги барате“.

Сепак, некои експерти истакнуваат дека онлајн прашалникот можеби нема да стигне до целната публика. „Се чини дека градот Амстердам сака да ги исплаши потенцијалните посетители кои се подготвени да пополнат анкети“, рече Мартен Бруинсма, претседател на Амстердам Гаствриј, кој ги претставува сопствениците на B&B.

Експертот за туризам Винсент ван Дијк, кој организира годишна „Хотелска ноќ“ за споделување туристички поволности со локалното население, рече дека е добро да се разјасни дека постојат правила, но дека веб-страницата е „тажна и детска“ – и бескорисна доколку не се спроведуваат казни.

Рожие Хавелар, шефот на локалната Христијанско-демократска партија Апел, рече дека Советот испраќа мешани пораки. „Истовремено, го удираме меѓународниот печат со [планови за] најголемиот бордел во Европа и го легализираме кокаинот“, рече тој на состанокот на Советот. „Како ова се вклопува во кампањата за брендирање?“.

Градоначалничката на Амстердам, Фемке Халсема, повика на регулирање на продажбата и употребата на кокаин како средство за погодување на профитот на криминалните банди.