Category

Вести

Владата на САД ја категоризираше марихуаната како помалку опасна дрога

Историска вест! Американската влада одлучи да ја категоризира марихуаната како помалку опасна дрога, што значи дека луѓето што ја користат или поседуваат канабис веројатно нема да одат во затвор во иднина.

Германија: Кои се новите правила за канабисот од1ви април?

„Некои Германци пијат пиво после работа. Ние само сакаме да ја пушиме нашата трева“. Ова се зборовите што ги кажа Марсел Ришел, откако на 1 април почна делумната декриминализација на употребата на марихуаната во Германија.

Германија официјално го легализира канабисот

Неколку задоволни луѓе собрани околу Бранденбуршката порта во Берлин, запали „џоинт“ во чест на славје на Законот кој стапи на сила во Германија ноќеска на полноќ, кој предвидува делумно легализирање на марихуаната.

Германскиот Парламент одобри 25 грама канабис за лична употреба од 1 април

Германскиот Парламент денеска одобри делумна легализација на канабис за лична употреба од 1 април, со што Германија стана трета земја во Европа која легализира марихуана за возрасни по Малта и Луксембург.

Амстердам со квиз ќе ги брка непосакуваните туристи

Со текот на годините, Амстердам се обидуваше на различни начини да го запре непријатниот туризам, од кампањата „остани настрана“ за да ги одврати британските туристи, забрана за пушење канабис во јавност во центарот на градот...

Ново Мексико со рекорд на продажбата на канабис од 1 милијарда долари

Официјалните лица на Ново Мексико слават нова пресвртница во државната индустрија за марихуана. Трговците на мало достигнаа вкупна продажба од повеќе од 1 милијарда долари од нејзиното лансирање како канабис за рекреативна употреба за возрасни.

Маслото од канабис – ефикасен третман за кучешки дискоиден лупус еритематозус

Тим од студенти по ветеринарни науки и научници од Федералниот универзитет во Санта Катарина, Бразил, во соработка со Центарот за развој и иновации за канабис во Бразил (Cannabis Development and Innovation Center), откриле дека оралната...

Едукативен настан: Екстрактите од канабис имаат голем потенцијал во третманот на различни заболувања

Најновите трендови и резултати од истражувањата за употребата на канабисот во медицински цели беше тема на вчерашниот едукативен настан, која се одржа под наслов „Клиничката перспектива за медицинската употреба на масло од канабис (CBD/THC), во...

Ново откритие: Екстракт од канабис ги убива клетките на ракот на кожа

Во револуционерно ново истражување екстракт од канабис, познат како PHEC-66, кој го направила компанијата MGC Pharmaceuticals во Австралија, покажал значителен потенцијал во борбата против меланомот, најсмртоносниот облик на ракот на кожа. Прелиминарните наоди од студијата,...

Марихуаната за рекреативни цели e легална во речиси половина САД

Охајо стана 24-та држава во САД што ја легализираше марихуаната. Гласачите во Охајо на референдум изгласаа дека возрасните од 21 година или постари можат да купат и поседуваат до 2,5 унци канабис и да одгледуваат...
1 2 3 8