HEMP.MK

Првиот портал за канабис култура во Македонија!

ЕУ и марихуаната – секоја земја со различни казни

Претставници на земјите-членки на Европската Унија се собраа во Прага да разговараат за канабисот. Ставовите на одделни земји од Унијата за ова се сосема различни.
Read More

Кафулињата со канабис се најновиот додаток на туристичката понуда во Тајланд

Кафуле за канабис отворено e пред неколку дена во Као Сан, област во Бангкок популарна кај туристите – и веќе е преполно со клиенти. Неколку...
Read More

Најчесто поставувани прашања во врска со канабисот (ЧПП)

1. Кои болести се лечат со помош на канабис масло? Маслото на природен начин ги поттикнува ендоканабиноидните рецептори во човечкото тело, одбранбените и регулаторните функции...
Read More

5 факти што секој поддржувач на канабис треба да ги знае

Кога станува збор за канабисот и борбата за легализација, подобрување на пристапот и менување на срцата и умовите, подржувачите на канабисот честопати се соочуваат со...
Read More

Студија: студентите од колеџ кои користат марихуана покажуваат знаци на поголема мотивација во споредба со некорисниците

Истражувачите повторно ја оспоруваат идејата дека луѓето кои пушат марихуана немаат мотивација, а една неодамнешна студија сугерира дека можеби е точно спротивното.
Read More

Екстракт од канабис и габа елиминира 100 отсто од клетките на рак на панкреас и дебелото црево

Компанијата „Канаботех“ објави дека во тестирањето, адаптираниот екстракт покажал петпати поголема антиканцерогена ефикасност од оригиналниот екстракт и 100 отсто ги уништува клетките на карцином на...
Read More

Албанската влада одлучи: Ќе ја легализираме марихуаната за медицински цели

Албанија ќе дозволи легална употреба на канабис за медицински цели, потврди во четвртокот албанскиот премиер Еди Рама.
Read More

При вежбање се ослободуваат супстанции слични на канабисот

Ново истражување покажува дека при вежбањето може да се зголеми ослободувањето на супстанции во телото кои се слични на канабисот, а кои може да намалат...
Read More

9 антички употреби на медицинскиот канабис

Прегледот на историјата на медицинската употреба на канабис дава некои перспективи на она што го правиме со него денес и начинот на кој го правиме...
Read More

Индустријата со канабис за медицински цели бара заокружување на законската рамка како во ЕУ

Да се донесе нов закон за психотропни супстанции согласно европската регулатива и да се формира агенција која ќе биде директно одговорна за канабис индустријата, бара...
Read More

CBD – Ефективна замена за традиционални лекови

Поради своите лековити својства CBD-то станува многу популарно во медицината. Се смета дека е потенцијален лек за преку 50 медицински состојби, и тој број секојдневно...
Read More

Индустријата на САД, за канабис, во 2022 година, вработува над 428.000 луѓе

Според последниот годишен извештај на Leafly, направен во соработка со Whitney Economics, во Соединетите Американски Држави, вкупниот број на вработени во канабис секторот изнесува 428.059...
Read More
1 3 4 5 6 7 12