HEMP.MK

Првиот портал за канабис култура во Македонија!

Најпознатите модели на патиките на Nike во комбинација со коноп

Најпознатите модели на патиките на Nike – Air Max 1, Air Max 90 I Roshe Run уште во 2014 година добија нова, сосема поинаква урбана...
Read More

Зошто им го давам канабисот на моите пациенти?

Добар ден. Моето име е Влатко Пеливанов, јас ќе бидам вашиот анестезиолог. Во малата канцеларија каде што ги сретнуваме пациентите што треба да имаат одредена...
Read More

Како Nicolas Trainerbees ги тренира своите пчели за да произведуваат КАНАМЕД?

Сакаме од блиску да ви го претставиме французинот Николас Треинербис (Nicolas Trainerbees) којшто е тренер на „канабис пчели“. Со самото тоа тој создаде една сосема...
Read More

Како марихуаната влијаела на американската џез музика?

Џезот и марихуаната пристигнале со насилство. Тоа е приказна во која сите можеме да се пронајдеме: омаложувањето, очигледно послабо дете се соочува со Голијат и...
Read More

Семе од коноп – 7 здравствени проблеми кои ги решава како “од шега”

Излупените семиња од коноп се одличен извор на протеини, како и омега-3 и омега-6 масни киселини од растително потекло. Токму затоа тие се важен дел...
Read More

Мериленд и Мисури ја легализираа марихуаната во рекреативни цели

Во американските сојузни држави Арканзас, Мериленд, Мисури, Северна и Јужна Дакота, освен конгресните избори, се одржаа и референдуми за легализација на марихуаната во рекреативни цели.
Read More

Европа треба да го следи примерот на Малта на реформите за канабисот

Боничи, поранешен министер за правда, а сега министер за еднаквост, истражување и иновации на Малта, изјави за Еуроњуз дека новиот закон, усвоен од парламентот на...
Read More

Пет американски држави ќе гласаат за легализација на марихуаната во ноември

Среднорочните избори во САД им даваат можност на Американците да ја преуредуваат политичката структура на Конгресот на САД во Сенатот и во Претставничкиот дом на...
Read More

ДПА: Германската Влада го отвoри патот кон легализација на марихуаната, нема казни за купување и поседувањето до 30 грама канабис

Германската влада планира да ја легализира продажбата и консумацијата на канабис, а според плановите претставени денеска во Берлин треба да се дозволи количина до 30...
Read More

Европски престолнини на канабисот: Легално и достапно насекаде

Постојат неколку локации низ Стариот континент каде уживањето во чадот од марихуана е дел од културата како и пиењето италијанско кафе или француско вино. И...
Read More

Како треба да се известува за марихуаната кога не зборуваме за дрога?

Марихуаната повеќе не е тема само за новинарите кои следат организиран криминал и злоупотреба на наркотици. За тоа сега се зборува како за потрошувачки производи.
Read More

Германија планира да легализира купување марихуана до 20 грама

Предлогот на германската влада планира да им дозволи на возрасните граѓани да купат и поседуваат 20 грама канабис за лична употреба како дел од планот...
Read More
1 2 3 4 5 12