HEMP.MK

Првиот портал за канабис култура во Македонија!

Легализирањето на канабисот во Германија ќе заштеди над една милијарда евра

Германското Министерство за здравство очекува планираната легализација на канабисот да им заштеди на агенциите за спроведување на законот, судовите и затворите во земјата повеќе од...
Read More

Германија ќе дозволи поседување 25 грама марихуана и одгледување три стебла дома

Германската влада најави законски измени кои ќе овозможат ограничена легализација на поседувањето и одгледувањето канабис, но плановите не одат толку далеку колку што првично беше...
Read More

Мајк Тајсон отвори канабис-кафуле во Амстердам

Легендарниот американски боксер, Мајк Тајсон, покажува дека добро се снаоѓа во бизнисот. „Челичниот Мајк“ сериозно почна да се бави со бизнис со марихуана во Калифорнија,...
Read More

НБА лигата ја легализира употребата на марихуана!

Раководството на професионалната американска лига, НБА, одлучи во иднина да не ги тестира играчите за употреба на марихуана. Оваа одбредба е вклучена во новиот колективен...
Read More

Nedcann потпиша договор за соработка со Suan Sunandha University во Тајланд

Недканн (nedcann) (холандската компанија со седиште во Охрид, Македонија) која се занимава со одгледување и култивација на високо квалитетен медицински канабис во внатрешни простории. Недканн...
Read More

Наскоро ќе се објават измените на новиот предлог-закон за легализација на марихуаната во Германија

Предлог-законот за легализирање на марихуаната на национално ниво во Германија ќе биде формално воведен од владата „веднаш по Велигден“, изјавил владин претставник. Мерката е променета...
Read More

Biel Engineering го презентира Cannabis Expo 2023 во Скопје

Biel Engineering го презентира нивниот втор по ред Cannabis Expo во Скопје на 03 април 2023. Многу компании ќе се претстават, ќе има говорници, како...
Read More

5 жени во канабис индустријата и нивната приказна

Во последните неколку децении расте женската инволвираност во претприемачки и лидерски позиции во разни видови области, со што доведе до тоа многу индустрии да се...
Read More

Твитер дозволува реклами за канабис

Твитер стана првата социјална мрежа која им дозволува на бизнисите со канабис да ги рекламираат своите брендови и стоки во САД.
Read More

Во Њујорк оворена прва легална продавница за рекреативна марихуана

Првата легална продавница за рекреативна марихуана во Њујорк беше отворена во четвртокот во срцето на Менхетен, во Ист Вилиџ.
Read More

Студија: Канабисот во лечењето на Мултиплекс склероза

Конзистентноста, ефикасноста и безбедноста на лековите од канaбис, се карактеристиките со кои здобиле доверба во терапијата на мултиплекс склероза.
Read More

Кои лекови пациентите ги заменуваат со канабис?

Канабисот претставува најбезбеден лек, со минимален број на несакани ефекти, па затоа се повеќе лекари го препорачуваат во оние држави каде е легален. Истражувањата ја...
Read More
1 2 3 4 12