HEMP.MK

Првиот портал за канабис култура во Македонија!

Голубовска: Најавената легализација на канабис од властите нема никаква друга, освен партиска логика пред локалните избори

Јануари 2021 | Со одбегнувањето на декриминализација на канабисот за лична употреба во медицински и рекреативни цели веднаш, неотварањето на јавни дебати и учество во...
Read More

Узуновски: Со декриминализација и легализација на канабисот ќе им се случи вистински „бум“ на економијата и туризмот

Јануари 2021 | Водиме дебата за наводната штетност на канабисот во момент кога Светската здравствена организација (СЗО) го тргна од листа на опасни дроги. Ги...
Read More

Национален Младински совет: Марихуаната да биде легална во целата земја

Јануари 2021 | Нашиот став е дека генерално е потребна декриминализација и легализација на канабисот за рекреативна употреба, вели за „Слободен печат“ Бојан Петровски, претседател...
Read More

Граѓански здруженија бараат декриминализација на канабисот во државата

Итна декриминализација на поседување и лична употреба на канабисот, но и на негово одгледување за лична употреба побараа денеска повеќе граѓански здруженија. На 18ти октомври...
Read More

NYSK Holdings инвестира 16 милиони евра во нова фабрика за одгледување на канабис

NYSK Holdings отвори нова фабрика за одгледување на канабис за медицински цели и за финални медицински производи на база на канабиноиди. Новата фабрика е гринфилд...
Read More

„Реплек Фарм“ ќе извезува екстракти од канабис за медицинска употреба под брендот „Каноил“ во САД

„Реплек Фарм“ како пионер во производство на екстракти од канабис за медицинска употреба на глобално ниво е првата македонска компанија која го препозна овој потенцијал...
Read More

Европската Унија дозволи употреба на лекови од канабис за епилепсија

На 23.09.2019-та година Европската Унија за првпат дозволи употреба на производи од канабис во медицински цели и тоа само за пациенти кои страдаат од две...
Read More

Европскиот Парламент ја поддржа употребата на канабис во медицински цели

На 15.02.2019-та година Европратениците, охрабрени од одлуките на Светската здравствена организација, усвоија Резолуција со која се поддржува употребата на канабис во медицински цели и бараат...
Read More

Македонски јавни личности со поддршка: “Декриминализација СЕГА”

Крајот на ноември 2018та година Здружението за канабис и зелени политики БИЛКА со огромна чест и задоволство го претстави вториот дел од кампањата “Декриминализација СЕГА”...
Read More

Панел дискусија “Декриминализација СЕГА!” – Јуни 2018

Панел дискусија “Декриминализација СЕГА!” во организација на БИЛКА и ЏЕФ МАКЕДОНИЈА на која панелисти беа Јулиана Николова од ЛДП, Дамјан Божиновски од Левица, Маја Морачанин...
Read More
1 10 11 12