HEMP.MK

Првиот портал за канабис култура во Македонија!

Маслото од канабис – ефикасен третман за кучешки дискоиден лупус еритематозус

Тим од студенти по ветеринарни науки и научници од Федералниот универзитет во Санта Катарина, Бразил, во соработка со Центарот за развој и иновации за канабис...
Read More

Едукативен настан: Екстрактите од канабис имаат голем потенцијал во третманот на различни заболувања

Најновите трендови и резултати од истражувањата за употребата на канабисот во медицински цели беше тема на вчерашниот едукативен настан, која се одржа под наслов „Клиничката...
Read More

Ново откритие: Екстракт од канабис ги убива клетките на ракот на кожа

Во револуционерно ново истражување екстракт од канабис, познат како PHEC-66, кој го направила компанијата MGC Pharmaceuticals во Австралија, покажал значителен потенцијал во борбата против меланомот,...
Read More

Марихуаната за рекреативни цели e легална во речиси половина САД

Охајо стана 24-та држава во САД што ја легализираше марихуаната. Гласачите во Охајо на референдум изгласаа дека возрасните од 21 година или постари можат да...
Read More

Охајо е 24 држава во САД која ја легализираше марихуаната

Охајо стана последната американска сојузна држава чии гласачи ја одобрија легализацијата на марихуаната. Ова ќе стапи на сила за 30 дена.
Read More

Легализирањето на канабисот во Германија ќе заштеди над една милијарда евра

Германското Министерство за здравство очекува планираната легализација на канабисот да им заштеди на агенциите за спроведување на законот, судовите и затворите во земјата повеќе од...
Read More

Германија ќе дозволи поседување 25 грама марихуана и одгледување три стебла дома

Германската влада најави законски измени кои ќе овозможат ограничена легализација на поседувањето и одгледувањето канабис, но плановите не одат толку далеку колку што првично беше...
Read More

Мајк Тајсон отвори канабис-кафуле во Амстердам

Легендарниот американски боксер, Мајк Тајсон, покажува дека добро се снаоѓа во бизнисот. „Челичниот Мајк“ сериозно почна да се бави со бизнис со марихуана во Калифорнија,...
Read More

НБА лигата ја легализира употребата на марихуана!

Раководството на професионалната американска лига, НБА, одлучи во иднина да не ги тестира играчите за употреба на марихуана. Оваа одбредба е вклучена во новиот колективен...
Read More

Nedcann потпиша договор за соработка со Suan Sunandha University во Тајланд

Недканн (nedcann) (холандската компанија со седиште во Охрид, Македонија) која се занимава со одгледување и култивација на високо квалитетен медицински канабис во внатрешни простории. Недканн...
Read More

Наскоро ќе се објават измените на новиот предлог-закон за легализација на марихуаната во Германија

Предлог-законот за легализирање на марихуаната на национално ниво во Германија ќе биде формално воведен од владата „веднаш по Велигден“, изјавил владин претставник. Мерката е променета...
Read More

Biel Engineering го презентира Cannabis Expo 2023 во Скопје

Biel Engineering го презентира нивниот втор по ред Cannabis Expo во Скопје на 03 април 2023. Многу компании ќе се претстават, ќе има говорници, како...
Read More
1 2 3 12